Poczta

Dane pobrano z książki: Kazimierz Robak (faktografia Wojciech Przybyszewski) – Szkoła; Rover Press 1995

 

W porozumieniu z Wojewódzkim Urzędem Pocztowym w Gdańsku, na „Pogorii” podczas całego rejsu Szkoły Pod Żaglami działała placówka pocztowa, dysponująca własnym stemplem oraz pieczątkami okolicznościowymi. Dzięki istnieniu oficjalnej placówki, wszystkie nadawane z pokładu listy można było frankować polskimi znaczkami, co znacznie obniżało koszty korespondencji.

Boat Post Office - official seals and stamps from the sea Wojciech Przybyszewski Wojciech Przybyszewski

Kazimierz Robak

   

POŚREDNICTWO POCZTOWE S/Y "POGORIA” było atrakcją dla filatelistów z kilkudziesięciu krajów, o jej istnieniu pisała filatelistyczna prasa fachowa na całym świecie (w Polsce: ‚Filatelista” nr 5, 15 marca 1984).
Listy wywiane z Pogorii stemplowane były pieczątką PAQUEBOT, która oznaczała pocztę statkową. Przekazywano je placówkom pocztowym w portach. W ten sposób z 23 portów (18 krajów) wyekspediowano 5054 przesyłki listowe, w tym 120 listów poleconych.
Dla kolekcjonerów tematyki marynistycznej rarytasem była korespondencja, która dotarła do kraju „podwójną” pocztą statkową Listy z Pogorii” zostały przekazane siostrzanej placówce pocztowej na s/y "Dar Młodzieży” podczas spotkania obu żaglowców na Oceanie Indyjskim w dniu 4 stycznia 1984.

 

Przy okazji zapraszamy do zapoznania się z bardzo ciekawą historią Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni.